E-SPOR PAZARI, 2030'DA 4.5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK!

Ana Sayfa / Haberler / E-SPOR PAZARI, 2030'DA 4.5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK!

Güncel  •  0 Yorum  •  13.04.2023 • Tüm dünyada belirli bir yükseliş hızına erişen E-spor furyası, gelir kalemlerinde ve sponsorluklarda da yelpazesini genişletiyor.

   

  Cognitive Market Research'ün yayınladığı rapora göre, küresel E-Spor pazarı 2022'de 1.42 Milyar Dolar iken, 2030'a kadar 4.47 Milyar Dolar olacağı öngörülüyor. Bu esnada şirketler de e-Spor işindeki operasyonları desteklemek adına yeni ortaklıklar geliştiriyor. Örneğin Microsoft ve NVIDIA, dünya çapında 25 milyondan fazla kullanıcı olan NVIDIA GeForce NOW hizmetine Xbox PC oyunlarını sunmak için 10 yıllık bir iş birliğine girmeyi kabul etti. Oyuncular GeForce NOW ile birlikte Xbox PC oyunlarını PC'lere, Mac'lere Chromebook'lara, cep telefonlarına ve diğer cihazlarına aktarabilecek.

   

  Artan internet bağlantısı, bağlantı hızı ve akıllı cihazların kullanımının yükselişi ile birlikte E-Spor pazarı da aynı hızda büyüyor. Canlı yayınlar pazardaki artışına devam ederken bu platformlar 2022'de pazarın gelir payının %69.4'ünü oluşturdu.

  Bununla birlikte, dizüstü/tablet/masaüstü segmentinin, dünya çapında artan dizüstü sahipliği nedeniyle önümüzdeki yıllarda daha hızlı büyüyeceği tahmin ediliyor. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar gibi diğer cihazlara kıyasla üst düzey donanım sunar ve bu da kullanıcılar için daha etkili bir deneyim sağlar.

  Gelir akışları bazında sponsorluk segmenti 2022 yılında pazarda önemli bir paya sahip oldu. Sponsorluklar, çeşitli markaların doğrudan geniş bir hedef kitleye ulaşmasını sağlıyor. Örneğin Coca-Cola, Nisan 2022'de oyunlardan ilham alan sınırlı sürüm Zero Sugar Byte'ı piyasaya sürmek için Fortnite Island'ı kullandı.

   

  Korona Virüsü, hiç şüphesiz e-spor endüstrisinin hızlanmasını sağlayan yegane sebeplerden biri oldu.

  E-Spor'un 2022 İstatistiklerine göre;

  Global kazanım: 1.42 milyar dolar,

  2023-2030 arası büyüme oranı: %17.8,

  Canlı Yayın Platformlarının pazar payı: %71.3,

  Platformların pazar payı: %69.4,

  Akıllı Telefonların pazar payı: %41.2,

  Sponsorların Canlı Yayın pazar payı: 37.5% şeklinde.

   

   


YORUMLAR ( 0 )

Habere ilk yorum yapan sen ol
Yorum yapmak için Üye ol ya da Giriş Yap